Osteoartroz

En sık olarak görülen romatizma çeşiti osteoartrozdur. Bir eklem hastalığı olan Artroz, Türkçe'ye yanlış olarak kireçlenme olarak geçmiştir. Eklemlerin iltihapsız romatizmasına artroz denir. Ağrı ile belirir. Eklemlerden ses gelmesi,şekil bozuklukları görülür. Artrozun teşhisi muayene ile konulmaktadır. Röntgen filmleriyle de derecesi tespit edilir. Fizik tedavi ve ilaç tedavisiyle artroz tedavi edilir. Hastalık ilerlerse ameliyat gerekebilir.

Osteoartoz Nedir?

Çeşitli faktörler ile eklem kıkırdaklarının aşınarak ve deforme olarak çeşitli problemlere neden olması osteoartoz (iltihapsız romatizma) olarak tanımlanmaktadır. Bu problemin risk faktöerleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- İleri yaş

- Eklemlerin çok sık kullanılması

- Travmatik olaylar

Osteoartoz hastanın günlük yaşam konforunu olumsuz derecede etkilemektedir. Osteartoz probleminin birtakım belirtleri bulunmaktadır. 

Osteoartoz Belirtileri

- Eklemlerde şişlik, ağrı, katılık hissi

- Eklemlerden ses gelmesi

- Eklemlerin deforme olması

Osteoartoz problemi genellikle el parmaklarındaki eklemlerde görülmektedir. Bununa birlikte bel kemiğinde, boyun bölgesinde ya da kalça ekleminde de görülebilmektedir. 

Osteoartoz Tedavisi

Osteoartoz problemine karşı en önemli etken; probleme karşı alınacak önlemlerdir. Bunun yanı sıra erken evrede doktora başvurulması ve tedavi planlamasına eksiksiz bir şekilde uyulmasıdır. Osteoartoz tedavisinde aşağıdaki yöntemler şu şekildedir;

- İlaçla tedavi

- Fizik tedavi ve rehabilitasyon

- Egzersiz

- Kilo kontrolünün sağlanması

- Eklemlere uygulanan injeksiyonlar

- Eklemlerin travmatik olaylardan korunması

- Cerahi yöntemler

Osteoartoz probleminde erken evrede mutlaka doktora başvurulmadır. Aksi halde günlük yaşam konforunu etkileyecek derecede ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı yaşanabilmektedir.