Romatoit Artrit

En sık karşılaşılan iltihaplı romatizmaya romatoid artrit denir. Romatoid artrit kalıcı eklem hasarına neden olmaktadır. Hastalık diğer organları da etkileyebilmektedir. Eklem rahatızlıkları ilk başta az sayıda görülse de ilerleyen dönemlerde çok sayıda eklemin tutulmasına neden olmaktadır.

Hastaların şikayetleri genellikle el bilekleri,el parmak eklemlerinde görünmektedir. Belirtileri arasında en sık karşılaşılan yorgunluk ve halsizliktir.

Romatoid Artrit Nedir?

Halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak da tanımlanan Romatoid Artrit, tüm dünyada oldukça yaygın bir şekilde ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Hastalığın belirli bir görülme yaşı bulunmamakla birlikte, açığa çıkmasını tetikleyen birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. 

Romatoid Artrit Nedenleri

- Genetik faktörler

- Sigara kullanımı

- Kadın olmak

- Çeşitli bakteri ve virüsler

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit hastalığı oldukça ağrılı bir sürece neden olmakatdır. Yaşandığı tetik bölgesinde yoğun ağrı, hareket kısıtlılığı, şişklik ve katılık gibi problemlere neden olmaktadır. Son yıllarda romatoid artrit problemine karşı birçok tanı ve tedavi yöntemleri geliştirilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

Romatoid Artrit tedavisine başvuran ve doktoru ile arasındaki iletişimi güçlü olan hastalar; çok daha konforlu bir yaşam sürmektedir. Aynı zamanda eklemlerin yanı sıra böbrek, kalp ya da akciğerleri etkilemesi nedeni ile hastanın total sağlık durumunun kontrol altına alınması büyük önem taşımaktadır.