Kalça Çıkığı Zemininde Protez

Kalça Çıkığı Nedir ?

Kalça çıkığı zemininde protez uygulamaları ülkemizde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Bu hastaların tedavi sonrasında ve tedavi edilmediği durumlarda ilerleyen yaş dönemlerinde kalça ekleminde kireçlenme meydana gelmektedir. Bu tip hastalar da sürekli ağrı, hareket kısıtlılığı ve kısalık olduğu için protez uygulaması gerekmektedir.

Kalça Çıkığının Beli̇rti̇leri̇

Kalça çıkığı problemi yeni doğan bebeklerde rutin doktor muayenesi sırasında fark edilirken daha büyük bebeklerde alt değiştirme sırasında bacakların iki yana simetrik bir şekilde açılamaması ya da bacak boylarının eşit olmaması gibi durumlarda belirti vermektedir.  Aynı zamanda topallama, sendeleme, yürümede gecikme ya da paytak yürüme gibi durumlar da belirti olarak kabul edilmektedir. 

Özellikle kız çocuklarda görülen kalça çıkığı probleminin erken dönemde fark edilmesi ve modern tıbbın olanaklarından faydalanılarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde gelişme çağında birtakım kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir. 

Kalça ameliyatında protez uygulaması gerçekleştirilmektedir. Kalça çıkığı zemininde uygulanan protez ile hastanın kalça eklemi düzeltilmekte ve simetrik bir şekilde kaynaması sağlanmaktadır.  Genel anestezinin birtakım riskleri bulunması nedeni ile genellikle epidural anestezi altında uygulanan kalça çıkığı ameliyatlarnda ; genellikle hasta sırt üstü ya da yan yatar pozisyonda olmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık 1 ila 1,5 saat sürmektedir. 

Kalça eklemi yerinden çıkarılarak femur başı denilen kemik kesiler ve çıkarılmaktadır. Hazırlanan prote çimentolu mu çimentosuz mu uygulanacağına karar verilerek ameliyat gerçekleştirilmektedir. Protezin çimentolu mu  yoksa çimentosuz mu uygulanacağına; hastanın kemik kalitesine ve problemin derecesine göre karar vermektedir. Kalça çıkığı zemininde protez uygulamasının tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir.