Kalça Çıkığı Zemininde Protez

Kalça Çıkığı Nedir ?

Kalça çıkığı problemi özellikle ülkemizde bebeklerde sık karşılaşılan ortopedik bir problemdir. Bu problem genellikle doğum sırasında yaşanan bir tür komplikasyondur ve zamanında doğru tedavi edilmediği durumunda yetişkinlik döneminde de birtakım ciddi problemlere neden olabilmektedir. 

Kalça çıkığı probleminin erken dönemde fark edilmesi durumunda cerrahi işleme başvurulmadan önce çeşitli masaj ve atel kullanımları ile tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavide geç kalındığı zaman birtakım şikayetlere neden olabilmekte ve tek tedavi yöntemi olarak protez ugulaması gerçekleştirilebilmektedir. 

Kalça çıkığı probleminin hastada nedne olduğu şikayetler aşağıdaki şekildedir;

- Kronik ağrı

- Hareket kısıtlılığı

- Bir bacağın kısa olması sonucunda topallama

Bu şikayetler yaşam kalitesini önemli derecede düşürmektedir. Aynı zamanda kalça kemiği ve ekleminde ileri yaşlarda kırık ve kireçlenme pronlemlerine de yol açabilmektedir. 

Kalça Çıkığının Beli̇rti̇leri̇

Yeni doğan bebeklerde açığa çıkan kalça çıkığı problemi genellikle rutin doktor muayenesi sırasında ya da alt değiştirme aşamasında fark edilmektedir. Bu problemin belirtisi bebeklerde; bacak boğumlarının eşit ve simetrik olmaması olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda daha büyük ve yürümeyi öğrenen çocuklarda sendeleme, topllama gibi problemler ya da yürümede gecikme gibi durumlar da kalça çıkığı probleminin belirtileri arasında yer almaktadır. 

Tıp literatüründe kalça displazisi olarak tanımlanan kalça çıkığı problemi; kala eklemini oluşturan kemiklerin gelişiminde sonradan açığa çıkan bir bozukluk olarak kabul edilmektedir. 

Gelişimsel (Doğuştan) Kalça Çıkığı

Yapılan araştırmalar sonucunda kız çocuklarda daha sık görüldüğü tespit edilen kalça çıkığı probleminin nedenleri genellikle; genetik aktarım, çoğul gebelik, makat doğum, yanlış kundak uygulanması gibi durumlardır.  Gelişimsel kalça çıkığı probleminin zamanında teşhis edilmesi ve doğru tedavi planlamasının yapılamaması durumunda yetişkinlik döneminde kalıcı sakatlık durumları söz konusu olabilmektedir. 

Bebeklerde sık görülen kalça çıkığı probleminin erken dönemde fark edilebilmesi için; 

  • bacak uzunluklarının eşit olup olmadığı sorgulanmalı
  • bacak boğumlarının simetrik olup olmadığı sorgulanmalıdır. 

Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça ameliyatında protez uygulaması gerçekleştirilmektedir. Kalça çıkığı zemininde uygulanan protez ile hastanın kalça eklemi düzeltilmekte ve simetrik bir şekilde kaynaması sağlanmaktadır.  Genel anestezinin birtakım riskleri bulunması nedeni ile genellikle epidural anestezi altında uygulanan kalça çıkığı ameliyatlarnda; genellikle hasta sırt üstü ya da yan yatar pozisyonda olmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık 1 ila 1,5 saat sürmektedir. 

Kalça eklemi yerinden çıkarılarak femur başı denilen kemik kesiler ve çıkarılmaktadır. Hazırlanan prote çimentolu mu çimentosuz mu uygulanacağına karar verilerek ameliyat gerçekleştirilmektedir. Protezin çimentolu mu  yoksa çimentosuz mu uygulanacağına; hastanın kemik kalitesine ve problemin derecesine göre karar vermektedir. Kalça çıkığı zemininde protez uygulamasının tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir. 


İletişim

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:80-8 Kavaklıdere 06680 Ankara

Tel: 0 (312) 468 70 20 / 468 70 25

Faks: 0 (312) 468 70 26