Ankara Kalça Protezi

Kalça eklemi hastalıkları oldukça ciddi problemler olmakla birlikte tedavi edilmediği sürece hastanın günlük yaşamının sekteye uğramasına ve kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle kalça ağrısı ve bu ağrı nedeni ile hareket kısıtlılığı yaşayan kişilerin alanında uzman bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurması gerekmektedir. 

Kalça Protezi Öncesi Değerlendirme

Kalça protezi uygulaması genellikle ileri yaşlarda olan ve kireçlenme problemi yaşayan hastalarda gerçekleştirilmektedir. Kalça protezi ameliyatı öncesi, ameliyat süreci ve ameliyat sonrası bakımı oldukça ayrıntılı bir süreçtir. Bu süreçte protez uygulamasını gerçekleştirek doktorun önerileri ameliyatın ve tedavinin başarısı için büyük önem taşımaktadır. 

Kalça protezi ameliyatı öncesinde kireçlenmenin ne kadar ilerlemiş olduğu ve hastada açığa çıkan semptomları değerlendirilmektedir. Aynı zamanda hastanın genel sağlık durumu, kullandığı ilaçlar da kalça protezi ameliyatı olup olamayacağı konsunu belirleyici niteliktedir. 

Kalça protezi öncesinde hasta ayrıntılı bir muayene süreci yaşamaktadır. Hastanın genel sağlık durumunun iyi olması ameliyatın başarısını ve iyileşme sürecinin konforlu bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır. 

Kalça protezi ameliyatı olacak kişilerin kilo kontrollerini sağlamaları, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri, kemik ve kas dokusuna zarar veren alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzaklaşmaları gerekmektedir. 

Kalça ekleminin çeşitli materyaller ile tasarlanması kalça protezini oluşturmaktadır. Çeşitli metallerin kullanılması sonucunda tasarlanan kalça eklemi genellikle 4 parçadan oluşmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Yuva (cup)
  • Insert
  • Baş
  • Femoral stem

Bu parçalar hastanın kalça eklemine ve anatomisine uygun ölçü ve şekillerde tasarlanmakta ve nitelikli bir cerrahi müdahale ile hastanın kalça eklemine yerleştirilmektedir.

Kalça Protezine Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Kalça protezine ihtiyaç duyulan birçok problem bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Artrit
  • Osteoartrit
  • Travmatik olaylar
  • Kalça çıkığı
  • Doğuştan kalça çıkığı

Kalça protezi ameliyatı olması gereken hastalar; günlük yaşam içerisinde hareket kısıtlılığı (yürüyememe, ayakta duramama), yoğun ağrı hissi, topallama gibi ciddi problemler yaşamaktadır. Bu problemlerin önüne geçilebilmesi adına başvurulan doktor cerrahi müdahale önerebilmektedir. Öyle ki kalça protezi ameliyatı, kullanılan ağrı kesici ilaçların fayda sağlamaması, ilaçların yan etkilerinin yaşanması, hareket kısıtlılığının ciddi boyutlara ulaşması, aktivite haricinde de kalça ve bacaklarda ağrı hissi duyulması, ilaçla tedavi ve fizik tedavi yöntemlerinin fayda sağlamaması durumlarında uygulanmaktadır.

Kalça Protezi ve Kireçlenme

Kalça protezine başvuran hastaların büyük çoğunluğu kalça ekleminde kireçlenme problemi yaşamaktadır. Artrit olarak da tanımlanan kireçlenme problemi 3 farklı türde yaşanabilmektedir. Bunlar; osteortrit, artrit, travmatik artrit. Bu problem eklem bütününde olan kıkırdak yapının aşınması olarak açıklanabilmektedir.

Kireçlenme problemi genellikle ileri yaşlarda açığa çıkmaktadır ve hastaların yaşam kalitelerini önemli derecede olumsuz etkilemektedir. Kalça eklemi kireçlenmesi problemi günümüz teknik imkanları dahilinde oldukça güvenilir ve konforlu bir şekilde kalça protezi ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir.

Kalça protezi yerleştirilmeden önce kireçlenme problemi yaşanan bölgedeki iltihaplar temizlenmekte ve kişiye özel olarak tasarlanmış kalça protezi yerleştirilmektedir.  

Kalça Protezi ve Kalça Çıkığı

Kalça çıkığı problemi genellikle doğumsal bir problemdir. Ancak bazı insanlarda travmatik olaylar sonucunda da kalça çıkığı problemi açığa çıkabilmektedir.

Kalça çıkığı probleminde genellikle kalça protezi uygulamasına başvurulmaktadır. Total kalça protezi uygulaması; kalça çıkığının ve eklemde neden olduğu deformasyonların tedavi edilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Travmatik Olaylar ve Kalça Protezi

Kalça eklemi insan vücudundaki en güçlü kemik dokusuna sahip eklemlerden biri olmasına rağmen kaza, düşme ya da çarpma nedenleri ile kırılabilmektedir. Aynı zamanda ileri yaşlarda zayıflayan kemik ve kıkırdak dokunun ani hareket, düşme gibi olaylar sonucunda kırılmasında da kalça protezi uygulamasına başvurulmaktadır.

Ankara’da Kalça Protezi

Kalça protezi uygulaması alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirmelidir. Öyle ki ameliyatın başarısı doktorun tecrübesi ile doğru orantılıdır. Ankara kalça protezi ameliyatları açısından oldukça önemli bir merkezdir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de doktor kılavuzluğu hastanın bir an önce günlük yaşamına konforlu bir şekilde geri dönebilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Ankara Kalça Protezi Doktoru Seçimi

Ankara, tanı ve tedavi yöntemlerinde sağlıklı süreçlerin yaşandığı ve aynı zamanda sağlık turizminin oluştuğu şehirlerden biridir. Bu nedenle sağlık alanının her türünde gerek yurt dışından gerekse de çevre şehirlerden birçok hasta Ankara'daki doktorlara başvurmaktadır. 

Ankara kalça protezi uygulamasının başarılı şekilde yürütüldüğü bir merkez olarak; doktorlar ameliyat sonrası iyileşme sürecini de yakından takip etmektedir. 

Kimlere Kalça Protezi Ameliyatı Uygulanmaz?

Kalça protezi ameliyatının uygulanabilmesi için birtakım koşulların oluşması gerekmektedir. Kalça protezi ameliyatı problem; hastanın yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyorsa ya da diğer tedavi seçeneklerine cevap vermiyorsa uygulanabilmektedir. Kalça protezi ameliyatının uygulanamayacağı hasta tipleri ise; kronik bir iltihaplı hastalığı bulunan hastalara, ileri derecede kalp yetmezliği bulunan ya da kanserle mücadele eden hastalara uygulanamamaktadır. 

Kalça protezi; çeşitli materyal ve metallerden üretilmektedir. Bu nedenle kalça protezi ameliyatı uygulanacak hastanın seçimi büyük önem taşımaktadır. Öyle ki protezin içeriği hastada alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bununla birlikte özellikle iltihabi hastalıkları bulunan kişilerde de protezin kemiğe kaynaması mümkün değildir. Bu nedenle protez uygulamasına başvurulmadan önce mutlaka hastanın ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi ve alternatif tedavi yöntemlerinin ameliyat öncesinde mutlaka denemesi gerekmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Kilo Kontrolü

Kalça eklemi genellikle ideal kilosunun üzerinde kişilerde deformasyona uğramakta ve kilo verilmediği sürece hastalık ilerlemektedir. Kireçlenme problemi yaşayan hastaların mutlaka öncelikle ideal kilolarına ulaşmaları gerekmektedir. Öyle ki kireçlenme problemi hareket kısıtlılığına neden olmakta ve hareketin kısıtlanması hastanın daha çok kilo almasına neden olmaktadır. Kalça protezi ameliyatı sonrasında da hastanın kilo almamak için gerekli egzersiz ve beslenme programına uyması gerekmektedir. 


İletişim

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:80-8 Kavaklıdere 06680 Ankara

Tel: 0 (312) 468 70 20 / 468 70 25

Faks: 0 (312) 468 70 26