Kalça Kireçlenmesinde Tedavi

Kalça kireçlenmesi problemi özellikle ileri yaşlarda oldukça sık görülen ve günlük yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen kronik bir problemldir. Kalça kireçlenmesinde tedavi yöntemleri oldukça farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda kalça protezi ameliyatı ile kireçlenme probleminin önüne geçebilmek mümkündür. 

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça eklemi insan vücudundaki en büyük ve geniş eklemdir. Sürekli aktif halde çalışan, vücudun denge merkezine yakın olması sebebi ile yük taşıyan kalça eklemi; özellikle ileri yaşlarda deforme olarak kireçlenmeye maruz kalmaktadır.

Kireçlenme problemi; kalça ekleminde bulunan kıkırdak dokunun yıpranması ile birlikte açığa çıkmaktadır. Kıkırdakların deforme olması sonucunda kayganlığını yitiren dokular ciddi derecede ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. 

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kalça kireçlenmesi probleminin başlıca belirtisi eklemlere vuran ağrıdır. Hastalar ağrı yüzünden uzun süre ayakta duramamakta ve uzun süre yürüyüş yapamadıkları gibi aynı zamanda eğilme, oturma, kalkma gibi aktiviteleri yerine getiremeyerek hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Hasta yorgun olduğu zaman ağrılar çoğalmakta dinlendiği zaman ise ağrılar dinmektedir. İlerleyen kalça kireçlenmesi problemlerinde gece uyku sırasında ve istirahat sırasında da ağrılar hissedilmektedir.

Genellikle kalça ağrısı yaşayan insanlar ağrı kesici kullanarak ağrılarını dindirmeye çalışmakta ve tedaviyi ertelemektedir. Ancak bu durumda ağrı kesicilerimn etkisi zamanla azalmakta ve kireçlenme problemi daha da ciddi bir hal almaktadır. 

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Kalça kireçlenmesi diğer ismiyle osteoartroz sık rastlanan kalça ağrısı sebebidir. Çoğunlukla orta ve ileri yaşlarda görülür. Kalça kireçlenmesi çoğunlukla ağrı ve topallama ile belli olur. Hastalığın ilerlemesiyle kalça deformasyona uğrar. Topallama belirginleştiğinde ise ağrının olduğu taraf kısalmış gibi hissedilir.

Farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları, ileri yaşlarda koksartroza zemin hazırlamaktadır. Ağırlık taşıyan diğer eklemlerde kalça ekleminde de artroz sık görülmektedir. Kalça artrozunun ilk belirtisi kalça ekleminde rahatsızlıktır. Yaşlanma,ailesel ;faktörler,çocukluk çağı hastalıkları,kalça kireçlenmesi en önemli risk faktörleridir.

Kalça Kireçlenmesinde Alternatif Tedaviler

Kalça kireçlenmesi problemi; ciddi anlamda hareket kısıtlılığına yol açan ortopedik bir problemdir Bu problemin açığa çıkardığı şikayetlerin önüne geçilebilmesi amacı ile birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemleri; ilaçla ağrı kontrolünün sağlanması, egzersiz ile kalça ekleminin güçlendirilmesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon  ile eklem ve kıkırdakların korunması, enjeksiyon yöntemi ile eklem ve çevresindeki dokuların güçlenmesinin sağlanmasıdır. 

Kalça kireçlenmesi problemine karşı alınacak önlemlerden biri de ideal kilonun korunması ve hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Öyle ki eklemin taşıdığı yük ağırlaştıkça kireçenme probleminin neden olduğu şikayetlerin şiddeti de artacaktır. 

Kalça kireçlenmesi tedavisinde uygulana protez uygulaması sonrasında vücudun ödem tutmaması ve protezin kemiğe ve diğer dokulara daha hızlı bir şekilde kaynamasını sağlamak amacı ile ameliyattan sonraki ilk birkaç günü hasta ayağa kaldırılarak yürütülmektedir.

Aynı zamanda farklı egzersiz programları ile eklemlerin güçlenmesi ve protezin sağlıklı bir şekilde kullanılması sürdürülmektedir.

Kalça kireçlenmesi tedavisinde en büyük etken ideal kiloya ulaşmak. Uygulanan egzersiz programları ile ideal kilonun korunması da sağlanabilmektedir.


İletişim

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:80-8 Kavaklıdere 06680 Ankara

Tel: 0 (312) 468 70 20 / 468 70 25

Faks: 0 (312) 468 70 26