Diz Protezi

Diz eklemi vücut ağırlığını yaşam boyunca taşıması ve insana hareket kabiliyeti kazandırması nedeni ile oldukça önemli bir eklemdir. Bu eklem yapısında pek çok farklı nedenle çeşitli problemler yaşanabilmektedir. Yaşanılan problemlerin tedavisinde ise son yıllarda konforlu ve güvenilir yöntemler ile diz protezi uygulanabilmektedir.

Diz Eklem Yapısı

Diz eklem yapısında 3 ana kemik bulunmaktadır. Bunlar; patella, tibia ve femur kemikleridir. Menteşe tipli bir eklem yapısına sahip olan dizlerde; eklem kemiklerinin sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlayan menisküs, bağ doku ve kıkırdak dokular bulunmaktadır. Diz ekleminde en sık yaşanan problemler bu dokuların deforme olması sonucunda açığa çıkmaktadır. 

Diz eklemi; insanın yürümesi, oturması ve merdiven çıkması gibi günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Ancak eklem yapısında yaşanan problemler;

- Diz ağrısı

- Merdiven çıkamama

- Uzun süre yürüyememe

- Eklemden ses gelmesi

gibi şikayetlerin açıpa çıkmasına neden olmaktadır. Yaşam kalitesinin düşmesinde büyük etkisi bulunan eklem problemlerinin; kendiliğinden geçmeyen, kronik ve ilerleyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle alanında uzman doktorlar tarafından ertelenmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Diz Protezi Yapısı

Diz protezi; diz ekleminde deforme olan ve bozulan dokuların eklemden çıkarılarak; yerine yerleştirilmek üzere özel olarak tasarlanmış yapılardır. Günümüzde uygulanan diz protezleri genellikle metal ve seramik maddeler kullanılarak tasarlanmıştır. 

Diz protezi;

  •  Ağrının istirahat sırasında dahi devam etmesi
  •  Diz şeklinin bozulması
  •  Bacaklarda şekil bozukluğu oluşması
  •  İleri derecede kireçlenme
  • Hareket kısıtlılığı yaşanması
  •  Kullanılan ilaçların fayda etmemesi ve çeşitli yan etkiler açığa çıkarması
  •  Fizik tedavi ve benzeri tedavi yöntemlerinin fayda sağlamaması

gibi durumlarda uygulanmaktadır. Diz protezi uygulaması genellikle 60 yaş üstü hastalarda uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise protezin belirli bir süre ömrü bulunması ve kullanım süresi dolan protezin yenisi ile değiştirilmesi gerekliliğidir. Diz protezi ameliyatı osteonekroz ve benzeri durumlarda ise daha erken yaşlarda da uygulanabilmektedir. 

Diz Protezi Ameliyatında Süreç Nasıl İlerler?

Diz protezi ameliyatına karar verilmeden önce diz ağrısı şikayeti ile gelen doktora başvuran hastalarda fizik muayene ve çeşitli radyolojik görüntüleme sistemleri kılavuzluğunda kesin tanı konulmaktadır. Bu süreçte manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi tekniklerinden faydalanılmaktadır.

Diz protezi ameliyatına karar verilmesi üzerine ise hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar; ameliyat öncesinde sigara kullanımına ara verilmesi, halihazırda kullanılan ilaçların doktora bildirilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır. 

Diz protezi ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Uygulama alanında kesi açılmakta ve deforme olan dokular çıkarılmaktadır. Hazılanan diz protezinin yerleştirilmesi sonrasında kemik çimentosu olarak tanımlanan bir madde ile eklem kaplanmakta ve uygulama alanı kapatılmaktadır. Ameliyat yaklaşık 1 ila 2 saat sürmektedir ve ameliyat sonrasında hastanın 1 hafta kadar hastanede kalması ve bu süreçte kontrol altında tutulması gerekmektedir.