Kalça Çıkığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yeni doğan bebeklerde uygulanan rutin kontroller arasında mutlaka eklem muayenesi de gerçekleştirilmektedir. Bunun sebebi özellikle son yıllarda kız bebeklerde daha çok görülen kalça çıkığı probleminin erken fark edilmesi ve bu sayede nitelikli tedavi planlaması yapılmasıdır. Tedavi edilmeyen kalça çıkığı problemi ise kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir. 

Kalça Çıkığı 

Kalça çıkığı problemi kısaca; uyluk kemiğinin baş bölgesinin kalça ekleminde bulunması gereken yuvadan çıkması olarak tanımlanmaktadır. Eklem gelişiminde yaşanan problemler sonucunda açığa çıkan kalça çıkığı probleminin errken tanısı büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kalça çıkığının nedenleri arasında; genetik faktörler, çevresel etmenler, doğum sırasında gelişen komplikasyonlar, yanlış kundaklama, bebeğe çok dar kıyafetler giyidirilmesi, yanlış şekilde kucakta taşıma ve kemik gelişimini tamamlamadan yürüteç kullanılması gibi durumlar yer almaktadır. 

Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Gelişimsel kalça çıkığı probleminin anlaşılması yakın döneme kadar oldukça zor olmaktaydı. Çocuk yürümeyi öğrenene kadar bu problem anlaşılamamakta ve erken tedavi için de geç kalınmaktaydı. Ancak günümüzde yenidoğanlara uygulanan kalça eklemi muayenesi sayesinde problemin varlığı tespit edilebilmektedir. 

Kalça çıkığı probleminin başlıca belirtileri;

- İki bacak arasında uzunluk farkı olması

- Bebeğin bir bacağını tam açamaması ya da iki bacağını simetrik bir şekilde açamaması (genellikle alt değiştirme sırasında fark edilmektedir)

- Geç yürüme, yürümekte zorlanma

- Topallama

- Bacak kıvrımlarının (boğumlarının) simetrik olmaması

- Ayaklarda şekil bozuklukları

Kalça Çıkığı Probleminde Risk Faktörleri Nelerdir?

Her anne baba bebeklerinin sağlıklı olması için ellerinden geleni yapmaktadır. Bununla birlikte özellikle ortopedik problemler açısından risk faktörü oluşturabilecek durumları bilerek gerekli önlemleri de almalıdır. Kalça çıkığı probleminde başlıca risk faktörleri; ailede kalça çıkığı probleminin varlığı, bebeğin makat gelişi ile doğmuş olması, ayaklarda şekil bozukluklarının varlığı ve boyun bölgesinde eğrilik olmasıdır. 

Kalça çıkığı problemi doğumdan sonra ilk 6 ay içerisinde teşhis edilmeli ve bu süreçte ertelemeden mutlaka uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 

Kalça çıkığı problemi tedavi edilmediğinde ise yürüme bozuklukları, kalıcı topallık, ayaklarda içe ya da dışa basma, bacaklardan birinin kısa olması gibi kalıcı problemler yaşanabilmektedir. Tedavi sürecinde geç kalınan kalça çıkığı problemlerinde ise kalça çıkığı zemininde protez uygulaması gerçekleştirilerek tedavi edilebilmektedir.