Kalça Kemiğindeki Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir? | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Kalça eklemini ilgilendiren problemlerde, biz ortopedistler nasıl yaklaşıyoruz? Tabi ki başlangıçtaki çözüm yöntemleri, hemen ameliyat ile olmuyor. Öncelikle konservetif dediğimiz, yani ilaç tedavileri, yaşam şekillerindeki bazı modifikasyonlar, değişiklikler ve bazı basit önlemler ile bu hastalıklar ile ilgili şikayetleri hastalarda ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Nedir bunlar?

Örneğin, ağrı kesicilerin kullanılması, kilo verme, gerektiği hallerde baston ya da destek gibi bir yardımcı cihazın kullanılması, bunun yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin denenmesi tabi ki başlangıç aşamasında her hastada düşünülmesi gereken aşamalardır. Şayet konservetif dediğimiz bu tedavi yöntemleri belli bir süre içerisinde hastaların cevap vermemesi durumunda, şikayetlerin geçmemesi veya da ilerlemesi durumunda, o zaman cerrahi müdahaleler gerekiyor. Kalça eklemi cerrahisinde, bizim en sık uyguladığımız ameliyatlardan bir tanesi, eklem replasmanı dediğimiz, kalça eklemine protez takılmasıdır. Bu, bütün dünyada olduğu gibi günümüzde de özellikle son 15 sene içerisinde her geçen gün sayıları artmaktadır. Nasıl bir ameliyat bu diye soracak olursanız, bu ameliyat şayet doğru zamanda düzgün bir cerrahi tetkik ile yapılırsa, yüzde 98 başarılı ve hastalara 20 sene, hatta çok daha uzun süreler sağ kalım sağlayacak, yani hizmet verecek bir ameliyattır. Bütün cerrahiler içerisinde de tüm dünyada olduğu gibi en yüz güldürücü yöntemlerden bir tanesidir. Kalça protezine ihtiyaç duyulan hastalarda, tabi ki öncelikle hastaya çok iyi bilgi verilmesi gerekiyor. Çünkü bu ameliyatlar acil cerrahi müdahaleler değildir.

Dilektif dediğimiz seçilmiş dönemde, yani hem hasta hem de hekim açısından en uygun zamanda yapılması gereken ameliyatlardır. Bu tür ameliyatlarda hastalarımız rejoner anestezi dediğimiz, bölgesel anestezi yöntemleri ile ameliyat edilirler ve ameliyat sonrasında hastalarımızın ağrısı hemen hemen hiç olmamaktadır. Ameliyat sonrası dönemde, ertesi gün, yani 24 saat sonra, hastalar ayağa kaldırılır. 3-4 haftalık bir süreçten sonra hastalar normal gündelik yaşamlarına dönebilirler.

En sık sorulan sorulardan bir tanesi de, acaba her yaş grubunda bu ameliyatlar yapılabiliyor mu? Evet günümüz teknolojisinde, elimizdeki tekniklerle, cerrahi yöntemlerdeki ilerlemelerle her yaş grubunda bu ameliyatı yapmak mümkündür. Buradaki en büyük sorun protezin hastaya ne kadar hizmet vereceğidir. Bu süre de 15 sene ile 25 sene arasında değişmektedir. Özellikle Bu konu, genç hastalarda daha büyük önem taşımaktadır. Ancak genç ve aktif yaş grubunda çok daha uzun süre dayanıklı, daha sert materyallerden yapılmış seçenekleri olan protezler bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Peki ameliyat sonrası, her şey yolunda giderse, bu ameliyattan faydalanma süresini 15-20 sene olarak belirttik. Başka problemler oluyor mu? Tabi ki enfeksiyon, gevşeme, çıkık, pıhtı oluşumu gibi pek çok komplikasyonlar da bu ameliyatlardan sonra olabiliyor. Ancak eğer uygun yöntemle önlem alınırsa, bu komplikasyonların görülme oranı son derece düşüktür. Kalça eklemi ile ilgili problemlerin çözümünde kullandığımız kalça protezi ameliyatı, sizlere çok daha hareketli, fonksiyonel, ağrısız bir kalça eklemine sahip olmanıza yol açacaktır.

Dolayısıyla şayet kalçanızda ağrı hissediyorsanız, hareketlerinizin kısıtlandığını düşünüyorsanız ya da kişisel bir takım sosyal yaşantınızdaki fonksiyonlarınızı yerine getiremiyorsanız, ilaç tedavisi veya fizik tedavi yöntemleri ile belli bir süre olup da şayet faydalanmadığınızı düşünüyorsanız, o zaman mutlak surette bir ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririm.