Diz Protezi Ameliyatı Tek Taraflı mı Yoksa Çift Taraflı mı Olunmalı? | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Diz protezi olacak hastaların en çok merak ettiği konuların başında bu ameliyatı tek taraflı mı olmalıyım yoksa çift taraflı mı olmalıyım sorusudur. Tabi burada en önemli kritellerden bir tanesi şudur. Bir kere önce bu hastalık her iki dizide ameliyat edecek kadar etkilemiş midir? 2.si hastanın yaşı önem taşır. İleri derecede bacakta deformitesi olan hastalarda bu ameliyatın çift taraflı yapılması hem hastalarda kolaylık verir hem de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Daha ileri yaş hastalarda özellikle 75 yaş üzeri hastalarda çift taraflı diz protezi uygulanırken dikkat etmek gerekir. Bu hastalarda kardriyolojik açıdan çok iyi tetkik edilmesi gerekiyor.

Özellikle de bu hastalara çekilip kalbin pompalama süresini gösteren %50’nin üzerinde olması çift taraflı diz protesi yapılabilirliği açısından bize büyük bir ipucu sağlayacaktır. O nedenle tek taraflı, çift taraflı yapalım mı? Sorusuna hem hasta hem hekimin birlikte karar vermesi gereken bir durumdu. Özellikle bu tür hastalarda şunu da unutmamak gerekir ameliyat sonrası enfeksiyon ya da ameliyat sonrası kan transfüzyonu gibi birtakım parametrelerin tek taraflı ya da çift taraflı vakalarda değişebileceğidir.

Dolayısıyla iyi cerrahi teknik, hızlı bir cerrahi teknik hasta uyumu iyi olması, kardiyolojik açıdan problem olmaması ve tabi ki yaş faktörüyle beraber diz protezi ameliyatları çift taraflı yapılabilir ama uygun şartlar yoksa hiçbir şekilde zorlamamak gerekir aksı takdirde komplikasyonlara büyük oranda davetiye çıkaracaktır.