Diz Protezi Sonrası Ağrı Sebepleri | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Diz protezi sonrası erken dönemde ağrı olması çok doğaldır özellikle ilk 3 hafta içerisinde hem iyileşmekte olan bir yumuşak doku hem de hareket açıklığının kazanılması gereken bir ortam durumunda ağrı olması, ağrı beklenmesi bizi açıkçası çok şaşırtmaz. Ancak belli bir süre geçmesine rağmen diz ekleminde protez sonrası ağrının varlığı bizleri bazı problemler konusunda uyarmalıdır.

Özellikle hastaların uyanık olması gereken noktalardan biri şudur; Ağrıyla beraber şayet eklemde şişlik, kızarıklık, ısı artışı varsa bu bizim en çok korktuğumuz kompilasyonların başında enfeksiyonu akla getirmekte ve mutlak sürede araştırılması gerekir. Ve şunu da unutmamak gerekir ki diz protezinde oluşturulabilecek her ağrı öncelikle enfeksiyonu ekarte etmesini gerektirir.

Enfeksiyon ekarte dilmeden diğer sebepler araştırılmamalıdır.

Enfeksiyon dışında neler olabilir?

Tabi ki protezle ilgili protezin doğru bir şekilde yerleştirilmemesi, hastanın kemiğine uygun boyutta konulmaması, hareket kısıtlılığı ile beraber ağrıyı getirecektir. Aynı zamanda ameliyat sonrası hareket açıklığının yeterince kazanılmaması tabi ki ağrı ile beraber birlikte seyredildiği zamanda bizleri son derece rahatsız eden bir durumdur. Çünkü her ikisi birbirini etkiler. Ağrının olması hareket kısıklığına neden olup hareket kısıklığının artması yumuşak dokunun değişimi ile olacaktır ve gene ağrıyı tetikleyecektir. Ağrıyla beraber başka semptomların olması da son derece dikkati çekecek bir durumdur.

abi diz eklemi sebepleri dışında yansıyan ağrı dediğimiz kalça bölgesinden ya da bel bölgesinden kaynaklanan ağrıların da gene hastalarda olabileceği akla getirilmelidir. Kalça eklemi problemleri sinir dağılımı sebebiyle uyluk bölgesinin iç tarafından dize yansıyan ağrılar olabilir. Ya d bel orjini ağrılarında gene parlak kaynaklar kalça bölgesinde hatta daha aşağıya doğru ayak bileğine ayak tabanına yansıma sonucunda gene bel problemleri akla getirilmelidir. Çok nadir olarak özelliklede metal alerjisi dediğimiz bir urumla da diz protezi sonucunda ağrı ortaya çıkabilir özellikle de metal alerjisi hikayesi olan hastalar da bu konuda doktora bilgi verilmesi seçilecek protezi de etkilemektedir. Çünkü metal alerjisi durumunda daha farklı tasarımlarda protezlerin kullanılması artık günümüzde kabul edilir.

Dolayısıyla çok düşük bir olasılık olmasına rağmen böyle bir olasılık göz ardı edilmemesi gerekir.