Koksartroz

Kalça eklemi hastalıkları arasında en sık karşılaşılanı kalça kireçlenmesidir. Kalça kireçlenmesi tıp literatüründe koksartoz olarak tanımlanmaktadır.

İnsan vücudundaki en büyük eklem olma özelliği taşıyan kalça ekleminde bulunan kıkırdak doku çeşitli nedenler ile deformasyona uğrayabilmektedir. Bunun sonucunda ise hastada çeşiti şikayetler açığa çıkmaktadır. Koksartoz problemi cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. 

Koksartoz Nedenleri?

Koksartoz probleminin nedenleri arasında başta ileri yaş gelmektedir. Yaşlılık faktörü ile eklemde bulunanan kemik, kas ve kıkırdak dokularda açığa çıkan deformasyonlar sonucunda kireçlenme problemi yaşanmaktadır. Kıkırdak dokunun aşınması sonucunda eklemi oluşturan kemiklerin birbirine sürtmesi olarak tanımlanan koksartoz; genetik faktörler nedeni ile de açığa çıkabilmektedir.

Bunun yanı sıra koksartoz problemi; düşme, çarpma ya da kaza gibi travmatik olaylar sonucunda da gelilşebilmektedir. Koksartoz probleminin diğer nedenleri ise; aşırı kilo ya da tedavi edilmeyen kalça çıkıkları da sayılabilmektedir. Çocuklukta gelişen kalça problemlerinin de ileri yaşlarda kalça kireçlenmesi problemine yol açtığı bilinmektedir. 

Koksartoz Belirtileri Nelerdir?

Koksartoz belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Ağrı 

- İstirahat halindeyken ağrı

- Donukluk

- Bacaklarda şekil bozukluğu

- Yürümede bozukluk

- Eklemlerden ses gelmesi

- Ödem

Koksartoz Tedavisi

Koksartoz probleminin tedavisi öncesinde hasta aytıntılı bir tanı sürecine tabi tutulmaktadır. Bu süreçte fizik muayene ve hasta öyküsünün değerlendirilmesinin yanı sıra çeşitli radyolojik görüntülemelerden de faydalanılmaktadır. Kireçlenme probleminin derecedesi, hastada neden olduğu şikayetlerin şiddeti ve aynı zamanda kireçlenen bölgenin tespit edilmesi de hasta için en uygun tedavi planlamasını mümkün kılmaktadır. 

Koksartoz tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Egzersiz

- İlaçla tedavi

- Egzersiz

- Fizik tedavi ve rehabilitasyon

Bu yöntemlerin yanı sıra hastanın hareketli bir yaşam tarzı benimsemesi ve aynı zamanda ideal kiloya ulaşması da koksartoz probleminin neden olduğu şikayetlerin önüne geçilmesinde büyük önem taşımaktadır.