Diz Kireçlenmesinde Tedavi

Diz Kireçlenmesinde Tanımlama

Diz eklemi oldukça kompleks bir yapıda olan ve gün içerisinde her daim aktif halde çalışan bir eklemdir. Bu nedenle zamanla diz ekleminde birtakım sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Eklemlerde en sık yaşanan ise kireçlenme problemidir. Yaş ilerledikçe deformasyona uğrayan eklemler ve eklemlerdeki kemik ve kıkırdak dokuları gerek cerrahi gerekse cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. 

Genelde orta ve daha ileri yaşlarda yaşanan diz kireçlenmesi, eklemin yapısını ve fonksiyonlarını kaybederek pürüzsüzlüğünü kaybetmesi durumudur. Diz kireçlenmesi zaman içerisinde ilerlemeye devam eden bir rahatsızlıktır. Hastanın şikayetleri, muayene ve röntgen filmleri çoğu zaman tanı koymak için yeterlidir. Bağlar ve menisküslerin durumunu değerlendirmek için MR istenebilir.

Diz Kireçlenmesinde Belirtiler

Diz kireçlenmesi probleminin öncelikli belirtisi eklemlerde hissedilen ağrıdır. Bununla birlikte bazı hastalarda hiç belriti göstermeden de ilerleyebilmektedir. Kireçlenme derecesi ilerledikçe hareket kısıtlılığı (uzun süre yürüyememe, çömelememe, uzun süre ayakta duramama) , merdiven inip çıkmada güçlük, topallama, bacaklarda eğrilik ve iltihaplı kireçlenme problemi yaşandığında ise şişlikler meydana gelmektedir.

Tedavi süreci ertelendikçe şikayetler daha da ciddi bir şekilde çoğalabilmektedir. Bu nedenle eklemlerde hissedilen ağrı ve sertlik gibi durumlarda mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurulması önerilmektedir. 

Diz Kireçlenmesi için Tedavi

Diz kireçlenmesinin tedavisi yapılmadığında, tıpkı kalçadaki gibi gün geçtikçe ağrılar artmaktadır. Diz kireçlenmesinde ilk belirti ağrı şikayetidir. Ardından bacağın hareketi kısıtlanır ve bacaklarda eğilme başlanır. Diz kireçlenmesi rahatsızlığı erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazla olur. Diz kireçlenme tedavisinde öncelikle ağrıyı azaltmak için anti-inflamatuvar ilaç ya da başka ilaçlar verilebilir. Ağrıyı kesmek için krem veya sprey şeklindeki bazı ilaçlar da tercih edilebilir. Bu tür ilaçlara rağmen ağrıları devam eden kişilere direkt olarak steroidler enjekte edilebilir. Diz kireçlenmesinden kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılan bir diğer yöntem ise; hyalüronik asidin doğrudan diz eklemine enjekte edilmesidir. Dizde kireçlenme olan hastalar diz protezi de kullanabilirler. Şiddetli ağrısı olan, günlük aktiviteleri kısıtlanan ve bu ağrıları diğer yöntemlere cevap vermeyen hastalar için diz protezi etkili bir seçenektir.

Diz protezi ameliyatı günümüzde oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Hasta ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkabilmekte ve ağrılarından kurtulabilmektedir. 

Eklemlerin sağlıklı bir şekilde kullanılmasının sürdürülebilmesi için vücudun ağırlık merkezini dengede tutmak gerekmektedir. Bu durumun oluşturulmasında ise kilo almamak, fazla kiloları vermek ve ideal kiloyu korumak büyük önem taşımaktadır. Böylece eklemler kaldırabileceklerinden fazla yüke maruz kalmamış olacak ve daha fazla deformasyona uğramayacaktır.