İstanbul Kalça Protezi

İleri yaşa bağlı ya da hareketsizliğe bağlı olarak birçok insan kireçlenme problemi yaşamaktadır. Kireçlenme problemi; hareket imkanını kısıtlayan, aşırı ağrıya sebep olan bir hastalıktır. Kireçlenme; kişinin uzun süre ayakta durması ya da uzun süre ayakta durması sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ileri yaşlarda görülen kireçlenme tedavisinde kalça protezi uygulaması kesin çözüm olarak önerilmektedir.

Kalça Protezi Nasıl Uygulanır? 

Kalça protezi genel anestezi altında ve kesi işlemi ile birlikte yapılan bir uygulama olmakla birlikte kireçlenen bölgelerin temizlenmesi ve yerine özel bir madde ile kaplanması ile gerçekleştirilmektedir. Kalça protezi ameliyatı sonrasında doktorun önerilerine eksiksiz uyulması ile birlikte kişinin kısa bir sürede sosyal hayata dönmesi sağlanmaktadır. Kalça protezi ameliyatı herhangi bir enfeksiyon riski taşımaması açısından tam donanımlı ve sterilizasyonu sağlanmış kliniklerde uygulanmaktadır. İstanbul kalça protezi uygulaması açısından donanımlı klinikler ile tecrübeli ve alanında uzman doktorlara sahiptir.

Kalça protezi ameliyatı sonra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;

Otururken: yüksek, sert ve kolçaklı sandalyeler seçilmelidir. Bacak bacak üzerine atılmamalı ve bacaklar birbirinden ayırılmalıdır.

Eğilirken; Kalça eklemini zorlayıcı hareketlerden kaçınılmamalı ve çömelinmemelidir. 

Bunlarla birlikte ayaklar içe ya da dışa doğru bükülmemeli, merdiven çıkarken sağlam bacak, inerken ameliyatlı bacak önce atılmalıdır. Yürüyüş ve önerilen diğer egzersizler aksatılmadan uygulanmalıdır.  

Kalça protezi ameliyatı sonrasında hastaya özel bir bakım uygulanmalıdır. Özellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile protezin yerleştirildiği doku güçlendirilmektedir. Bununla birlikte hastanın hareket kontrolünü sağlaması da ameliyatın başarısı için oldukça önemlidir. Bacak bacak üstüne atılmamalı, eğilerek yerden bir şey alınmamalı, alaturka tuvalet kullanmamalıdır. Aynı zamanda yatarken bacakların arasında yastık konulması ve namaz kılarken sandalye kullanması önerilmektedir. 

Zaman içerisinde kalça eklemine yerleştirilen protez kemik dokuya kaynayacak ve hastanın yaşam kalitesi yükselecektir. Ameliyat sonrasında uygulanması gereken fizik tedavi ve destekleyici egzersizler aksatılmamalı ve doktor kontrolünde geçekleştirilmelidir. 

Kalça Protezi Ameliyatı Olacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

- Günümüzde ekstrem durumlar haricinde kalça protezi ileri yaşlardaki hastalara uygulanmaktadır. Genç yaştaki hastaların cerrahi dışı yöntemlere eğilmesi gerekmektedir.

- Kalça protezi ameliyatı öncesinde hastanın olabildiğince fazla kilo vermesi beklenmektedir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında da kilo kontrollerine dikkat etmeleri gerekmektedir. 

- Kalça protezi ameliyatı olan kişilerin yüzme, yürüme, golf gibi statik sporlar haricinde sportif aktivitede bulunmaları önerilmemektedir. 

 


İletişim

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:80-8 Kavaklıdere 06680 Ankara

Tel: 0 (312) 468 70 20 / 468 70 25

Faks: 0 (312) 468 70 26