Kalça Protezi Tedavisi

Kalça kireçlenmesi, daha çok ileri yaşlarda görülen eklem hastalıklarından biridir. İnsan vücudunun en büyük eklemi olarak tanımlanan kalça eklemi; insanın hareket etmesini sağlamakla birikte dik durmasına, yürümesine ve oturmasına da imkan sağlayan bir eklem özelliği taşımaktadır. Kalça ekleminde yaşanan hastalıkların tedavisinde günümüzde kalça protezi tedavisi uygulanabilmektedir. 

Kalça Eklemi Hastalıkları

Eklemi oluşturan kemik, kas ve kıkırdak dokular zaman içerisinde çeşitli nedenlerin de etkisi ile çeşitli deformasyonlara maruz kalmaktadır. Bu deformasyonlar hastada birtakım şikayetler açığa çıkarmaktadır. Eklemlerden ses gelmesi, ağrı, sertleşme, donuklaşma ve benzeri şikayetler; yaşam kaitesini olumsuz etkilemekle birlikte aynı zamanda hareket kısıtlılığı ve topallama gibi problemlere de yol açabilmektedir. 

Günümüzde sıkça yaşanan kalça eklemi hastalıkları;

  •  Kalça kireçlenmesi
  •  Kalça çıkıklığı
  •  Kalça kemiğinin kırılması
  •  Romatizmal hastalıklar
  •  İltihap ve enfeksiyona bağlı problemler

Kalça eklemi hastalıkları genellikle ileri yaş faktörü ile açığa çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe kemik ve kas doku da yaşlanmakta, kıkırdak doku aşınmaktadır. Bu nedenle çevresel faktörlere karşı (özellikle travmatik olaylar) çok daha savunmasız bir alan olmaktadır. Kalça eklemi hastalıklarına neden olan bir diğer faktör ise genetik faktörlerdir. Bu durumda ailesinde kalça hastalıkları görülen kişiler bu konuda risk faktörü taşımaktadır. 

Kalça Protezi Tedavisine İhtiyaç Duyulan Durumlar

Kalça protezi günümüzde teknolojik gelişmelerin ve cerrahi uygulamalarda yeni yöntemlerin uygulanmaya başlamasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kalça protezi tedavisi genellikle kalça kireçlenmesi, kalça çıkıklığı ya da kalça eklemi kırılması durumlarında uygulanmaktadır. 

Kalça Kireçlenmesi ve Kalça Protezi Tedavisi

Kalça kireçlenmesi problemi; kalça kemiğini.çevreleyen ve ekleme kaygan ve pürüzsüz bir doku sağlayan kıkırdak dokunun çeşitli nedenler ile aşınması problemidir. Kalça kireçlenmesi probleminde kıkırdak dokunun kayganlaşması sonucunda kemikler birbirine sürtmekte ve iltihaplanmalara yol açabilmektedir. Bu durum ise hastada ağrı, eklemlerden ses gelmesi, eklemin şişmesi gibi semptomlara yol açabilmektedir. Kalça kireçlenmesi problemi ilerleme özelliği bulunan bir hastalıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kalça kireçlenmesinde cerrahi bir tedavi yöntemi olan kalça protezi tedavisi, kalça ekleminde oluşan iltihabın arındırılması ve ekleme uygun tasarlanan protezin eklem içerisine yerleştirilmesi işlemidir.

Kalça Çıkığı ve Kalça Protezi Tedavisi

Kalça çıkığı probelmi genellikle kız çocuklarında görülen doğumsal bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi süreci yaşanmadığı durumlarda ise cerrahi yöntemler ile kalça protezi tedavisi uygulanmaktadır. Kalça çıkığı problemi, kalça ekleminde ağrı ve topallama problemlerini açığa çıkarmaktadır. Bu durum aynı zamanda ilerleyen süreçlerde çeşitli kalça eklemi problemlerine de yol açabilmesi nedeni ile tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. 

Kalça Kırılması ve Kalça Protezi Tedavisi 

Kalça eklemine oluşturan kemik doku yaşlanma ile birlikte aşınmaktadır. Bu aşınma sonucunda ise zayıflayan ve erimeye maruz kalan kemik doku, çarpma, düşme ya da darbe alma gibi durumlarda kırılma yaşayabilmektedir. Acil müdahale gerektiren kalça kırığı problemlerinde kalça protezi tedavisine başvurulmaktadır.