Diz Protezi Tedavisi

Diz Protezi Nedir?

Oldukça ayrıntılı bir yapıya sahip olan diz eklemi; tamamen aktif olması ve vücut ağırlığının tamamını taşımak ile yükümlü olması sebebi ile birtakım problemler yaşanabilmektedir. Diz ekleminde yaşanan hastalıklar genellikle ağrı ve hareket kısıtlılığı ile belirti göstermektedir. Bununla birlikte çeşitli tedavi yöntemleri uygulanan diz eklemi problemlerinde diz protezi tedavisi de tercih edilebilmektedir. Diz protezi; diz ekleminde yaşanan deformasyonlarda uygulanan tedavi yöntemidir.

Diz Eklemi Hastalıkları

Diz eklemi insan yaşamı boyunca her daim aktif çalışması sebebi ile deformasyona uğramakta ve birtakım sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Diz ekleminde görülen hastalıkların en başında kireçlenme problemi yer almaktadır. Bununla birlikte romatolojik bir problem olan artrit, kemik erimesine bağlı kırık ve çıkık probelmleri, iltihaplı hastalıklar da sıklıkla görülebilmektedir. 

Diz ekleminde görülen problemler; ağrı, hareket kısıtlılığı, şişlik, uzun süre ayakta duramama, uzun süre yürüyememe ve eklemden ses gelme ibi belirtiler göstermektedir. İlaçla tedavi, egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri uygulanan diz eklemi hastalıklarında cerrahi müdahale ile diz protezi tedavisi de uygulanabilmektedir. 

Diz Protezi Tedavisi

Diz tedavisi için uygulanan her yöntem başarılı olamayabilir. Her sorunun bir tedavisi olduğu gibi diz protezi tedavisi yöntemleri de mevcuttur. Diz bölgesinde eklem bölümünü oluşturan üç kemiğin eklem yüzeylerinin kesilme yolu ile çıkarılması ve bu çıkarılan yüzeylerin metal ve plastik ile parçalar halinde kaplanması olayıdır.

Diz protezi ameliyatı iltihaplanmalara karşı yaşam kalitesini üst seviyelere çıkarmak için yapılır. Bunun için bir çok tedavi yöntemi denenmekte ve tam olarak başarılı olamadığı durumlar da diz protezi ameliyatı yapılmaktadır.

Genellikle iki çeşit diz protezi vardır. Birincisi, total diz protezi adı verilen klasik uygulama ikinci ise, minimal invazif olarak bilinen kısmi diz protezi tedavisidir. Her iki yöntem de uzun süren ve dünya çapında uygulanan yöntemlerdir.

Diz Protezi Çeşitleri

Diz protezi tedavisi eklemde yaşanan probleme ve hastanın diz ekleminin yapısına, ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Günümüzde teknolojik imkanların tıp alanında da kullanılabilmesi ile konforlu bir şekilde uygulanan ve kullanılan diz protezleri geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan diz protezleri çeşitleri şu şekildedir;

- Total diz protezi; diz eklemlerinde hem iç hem de dış yüzeye uygulanmaktadır. 

- Unikondiler diz protezi; diz eklemlerinde ya sadece iç ya da sadece dış yğzeye uygulanmaktadır. 

Diz protezi ameliyatları günümüzde işinin ehli cerrahlar tarafından uygulandığında hastanın yaşam kalitesini yükeltmektedir. Hareket kısıtlılığı ve ağrı hissi ortadan kalkmakta kişi uzun yürüyüşler yapabilecek duruma gelmektedir. Bununla birlikte diz protezi tedavisinin nitelikli bir şekilde planlanması ve ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde egzersiz programları ile diz ekleminin desteklenmesi de aemliyat sürecinde oluşabilecek risklerin önüne geçebilmektedir. 

Diz protezi hastanın şikayeyetinde diz ekleminde ve diz bölgesinde bulunan dokuların durumuna göre tasarlanmaktadır. Her hastada farklı biçimlerde tasarlanan diz protezleri eklemin doğal görünümünde herhangi bir kozmetik problem oluşturmamakta, bacak boylarının değişikliğe uğramasını engellemektedir. 

Diz protezi ameliyatı oldukça önemli bir operasyondur. Hastanın ameliyat sırasında enfeksiyon kapmasını engellemek büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında doktor kontrolünde uygulanacak egzersizler de ödem oluşumunu engellemekte, protezin kemikle kaynaşmasını kolaylaştırmakta ve hastanın en kısa sürede normal günlük yaşamına geri dönebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle gerek kalça gerekse de diz protezi tedavisi sonrasında egzersiz programları aksatılmamalıdır.