Kalça Kemiğinde Oluşan Hastalıklar Nelerdir? | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Kalça eklemi vücudumuzdaki en büyük eklem olup aynı zamanda en çok yükü taşıyan eklemdir. Yapı itibariyle bizlerin top yuva şeklinde bir yapıya sahiptir. Kalça eklemini oluşturan femur başı ve asetabulum arasında ki bu eklemde kemiğin etrafında eklemin etrafında da çok sıkı bir bağ dokusu bizim kapsül olarak adlandırdığımız bir yapı vardır. Dolayısıyla son derece sağlam stabil bir eklemdir. Fakat belirli hastalıklarda bu eklem etkilenir.

Şöyle ki en sık çocukluk çağında görülen gelişimsel kalça veya çıkığı bu eklemi ilgilendiren hastalıkların başında gelir. Tabi bunun yanı sıra gene çocukluk çağında meydana gelen femur başının kanlanmasıyla ilgili sorunlar. Birtakım ilaçların kullanmasıyla özellikle kortizon gibi ilaçların kullanmasıyla ortaya çıkan, romatizma bir takım romatoit artrit, ankilozen spandilit gibi problemler keza travmatik sebepler femur başını ilgilendiren veya kalça eklemini ilgilendiren travmaya bağlı çıkıklar ve bunların tedavisi sonrası oluşan kalça eklemini ilgilendiren rahatsızlıkların başında gelir. Tabi bunların hepsinin ortak bir özelliği vardır.

Eklem şayet bir problemle karşılaştığında kendisine ağrı, hareket kaybı ve fonksiyonel kaybı ile gösterir. Aynı zamanda hastalarda gene mevcut bağlı olarak bacakta kısalık ortaya çıkabilmektedir. Tabi ki kalça eklemi ile ilgili hastalıkların bir başka tipi de özellikle 55 yaşın üstünde ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe de sıklığı artan bizlerin kireçlenme olarak ifade ettiği ostrit artritdir. Bu yaşla birlikte ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Biraz önce saydığım kalça çıkığı, romatizma hastalığı ya da travmaya bağlı diğer sekenlerde ortaya çıkan ostrit artritler ise daha genç hastaları etkileyebilmektedir.

Dolayısıyla gerek genç hasta gurubunda gerekse daha ileri yaş gurubunda çok çeşitli sebeplerde kalça eklemi tutulabilmekte ve gün içerisinde ağrı, hareket kaybı, fonksiyon kaybı bazen de kalça eklemini ilgilendiren şekil bozukluklarıyla bizleri rahatsız eden bir duruma yol açabilmektedir.