Gelişimsel Kalça Çıkığı Nedir? Tedavisi Nasıldır? | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Gelişimsel kalça çıkığı ülkemizde çocukluk çağında sık karşılaşılan bir problem bu problemin ilerleyen yıllarda dizlere yansıyan tarafı ise kalça çıkığı zemininde gelişen kireçlenmedir. Bu aslında çok genç yaşlarda 30’lu 40’lı yaşlarda bu probleme yakalanabiliyorlar.

En önemli 2 şikayet ise; 1 kısalık diğeri de ağrı ve tabi ki bunlara bağlı topallama dolayısıyla bu hastalarda çok erken yaşlarda protez ameliyatı yapmak gerekebiliyor. Ancak teknik olarak diğer protez ameliyatlarından çok farklı tekniğe sahip bu problem dolayısıyla bilinçli bir cerrahi yapıldığında hem kısalık giderebiliyor hem de hastalar mümkün olduğu en az bicinde topallayarak ağrısız bir şekilde günlük hayatlarına devam edebiliyorlar. Ancak şunu unutmamak lazım.

Bu hastalar her zaman çok daha genç ve aktif yaşlarda maruz kalacakları için seçilecek protez cinsi de çok büyük önem taşıyor uzun süre gidebilmesi için iyileştirilmiş malzeme adını verdiğimiz seramik seramik ya da seramik metal ya da geliştirilmiş for eklem kombinasyonları gibi iyileştirilmiş malzemelerin seçimi bu hastalarda yapılarak olumlu yönde etkiliyor. O nedenle genç yaşta kalça protezi yapılmasına sebep olan gelişimsel kalça çıkığı problemi önem taşıyan bir problem o nedenle gelişmiş bir cerrahi ve uygun bir teknikle yapılan bir kalça protezi bu hastalarda 0 sonuç verebiliyor.