Diz Protezi Sonrası Erken Dönem | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Diz protezi sonrası erken dönemi biz 2 guruba ayırıyoruz bir hastanede yatılan dönem ikincisi hastaneden taburcu olduktan sonra ilk kontrolün yapılacağı ilk 3 hafta. Bu iki döneminde ortak özelliği bu süre içerisinde diz ekleminin beklenen hareket açıklığına sahip olmasıdır.

Peki nasıl sağlayacağız hareket açıklığınız?

İşte bu dönemde hastanede yattığınız dönemde diz hareketlerinin başlaması, erken dönemde mobilizasyon ve özellikle de eve çıktıktan sonraki dönemde de fizyoterapi tarafından önerilen hareketleri eksiksiz bir şekilde yapılmasıdır. Aksi taktirde erken dönemde ilk 3 haftalık dönem içerisinde diz hareket açıklığı bizim istediğimiz derecelere ki bu dereceler en az 120 derece olmalıdır. Kazanılmadığı taktirde hastaların ameliyat sonrası süreçte son derece aksamalar meydana gelecektir.

Çünkü diz hareket açıklığı yani dizin yeterince bükülmesi ve dümdüz şekilde açılabilmesi hastaların fonksiyonları açısından kaçınılmaz bir gerçektir. Şöyle ki hastaların merdiven inip çıkabilmesi veya alçak bir yerde otururken kalkabilmeleri için diz hareket açıklığının en az 120 derece olması gerekir. Aksi takdirde bu tür fonksiyonların yapılmasında çok büyük zorluklar çekilecektir. O nedenle diz protezi yapılacak hastaların erken dönemde kendilerini bekleyen en önemli süreç ve biz hekimlerden de kendilerinden beklediğimiz en önemli aşama hareket açıklığının kazanılmasıdır.

Bu konuda hem fizyoterapiste hem ameliyatı yapan hekime eğer uyum içerisinde bir süreç geçirilirse hastaların ameliyat sonrası daha uzun dönemde memnuniyetleri kesinlikle artacaktır.