Diz Ekleminde Kireçlenme Nedir? | Prof. Dr. Bülent ERDEMLİ

Diz eklemi kireçlenmesi genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve hastanın yaşam kalitesini bozan sosyal yaşantısını özellikle kötü yönde etkileyen hastalıktır. Bu hastalıkları başlıca; Dizlerdeki ağrı özellikle iç tarafta, şekil bozukluğu ki bu çoğu zaman O bacak dediği veya bazen de X bacak dediği çarpık bacak olarak karşımıza çıkar. Tabi ki ağrıya ve şekil bozukluğu yanı sıra diz hareketlerinde ciddi kısıtlanma olur. Merdiven çıkma yere çömelme eğilip kalkma gibi hareketleri çok zorlukla yapar bu hastalıklarda ameliyat kararı alırken fizik ve a konservatif tedavide cevap vermeyen şekilde ağrıdır.

Ağrı ile seyreden şekil bozukluğu bizlerin cerrahi yöntemine karar vermemizi sağlamaktadır. Bu ameliyatlarda özellikle konservatif tedavilere cevap vermeyen fizik tedavi, ilaç tedavisi, baston ve kilo vermek gibi yöntemlerden fayda göremeyen hastalarda total diz protezi ameliyatı yüz güldürücü yine sağ kalım oranı 20 sene üzerinde mükemmel bir yüz güldüren cerrahiler içindir. Tabi ki bu ameliyattan sonra hastalar ayağa kalkmalı ve diz hareketlerine başlar.

Bu nedenle bilinçli yapılan cerrahi bu hastaları erken dönemde erken hastaya ayağa kalkmaya ve hareketlere izin verecektir. Tabi hastaların karşısına çıkabilecek sorunlar vardır özellikle erken dönemlerde enfeksiyon. Bu dönemde ise şayet uygun cerrahi yapılmaz ise bizim gevşeme dediğimiz ve ya protez çevresinde kırıklarla karşılaşabiliriz.